Personalizowanie usług publicznych, to budowanie infrastruktury Gospodarki Solidarności w Kraju nad Wisłą …

Zaproponowana dla Parku Kultury VIA EUROPEA w Krakowie, publiczna przestrzeń otwartych kontaktów praktyków pracy solidarnej z innowatorami usług publicznych, będzie okazją do nieograniczonych wymian potrzeb i propozycji. Spotkania te, z jednej strony mają dostarczyć praktykom nowych narzędzi dla wykonywania pracy solidarnej, z drugiej strony mają pomóc innowatorom w rozwoju ich pomysłów. Te spotkania w otwartych przestrzeniach będą jedną z nowych form stylu życia społeczeństwa sieci wiedzy. Jedną z nowych form gospodarowania mieszkańców Cyberpolis.

 

Źródła zmian

W tym nowym obszarze infrastruktury gospodarczej wykorzystywać się będzie wartości publicznych przestrzeni dla rozwoju rekreacji, dla integracji społeczeństwa sieci wiedzy, dla dynamiki gospodarczej współpracy i rywalizacji.
Powstanie i rozwój nowych instytucji infrastruktury gospodarczej musi wynikać z ustaleń polskiej refleksji o filozofii życia społecznego i z zapisów naszej Konstytucji. Musi być zgodne z podstawami doktrynalnymi pomocniczo zorganizowanych usług publicznych.
Brzmienia tych doktryn nie powstaną z iluminacji, lecz z refleksji nad praktyką zachodzących zmian. Mam wieloletnie obserwacje tysięcy konkretnych działań społecznych w Polsce. Mam doświadczenie rozmów o ich przebiegu, o oddziaływaniu, o szansach wykorzystania nowych cyfrowych narzędzi dla polepszania efektów pracy solidarnej.

 

Postulaty na dobre jutro

Moimi konkluzjami z tych rozmów są propozycje nowych metod, standardów, instytucji. Dotyczą one różnych zagadnień kultury pamięci czy kultury fizycznej. Ale sprawdzenie ich użyteczności, wymaga nowych warunków dla praktyki społecznej. Wymaga przygotowania już dziś laboratoryjnej infrastruktury dla gospodarki jutra. 

Sądzę, że infrastruktura ta powinna respektować sześć postulatów:

1. Praca solidarna źródłem dobrostanu i dobrobytu społecznego.
2. Mobilna opieka usługą wsparcia samodzielności domu.
3. Zasady uczenia, leczenia i samorządności treścią suwerenności narodowej.
4. Powiatowa integracja samorządności rozwoju publicznych wartości.
5. Powiatowa integracja rynków dóbr i usług publicznych.
6. Humanizacja instytucji politycznych.

 

Laboratorium w Cyberpolis Kraków

Strategia rozwoju Parku Kultury VIA EUROPEA jest propozycją złożona władzom Krakowa i dla utworzenia nad Wisłą w Krakowie warunków do prowadzenia takich pilotaży. Złożona władzom mojej wspólnoty samorządowej, nie tylko jako współgospodarzom terenów, na których powinno dochodzić do spotkań mieszkańców z innowatorami, ale i jako nadzorcom instytucji, odpowiedzialnych za państwowe zadania dbałości o dziedzictwo kulturowe, o kulturę fizyczną, o zdrowie i o edukację.

 

Pogoda dla wynalazków

Propozycje tą złożyłem formalnie w kwietniu tego roku. Pisałem też o niej w portalach internetowych, mówiłem na kilku otwartych konferencjach, rozmawiałem z ważnymi urzędnikami. Efekty są powyżej zera. Ale niewiele.

Tymczasem trwa urodzaj na projekty, które eksplorują publiczne wartości dla potrzeb człowieka - konsumenta.

Deklarowane cele są różne: (i) zorganizowanie trasy bobslejowej na Giewoncie (słynny projekt Olimpiady w Zakopanym), (ii) wybudowanie Pieca Martenowskiego na Rynku Głównym (nieco mniej słynny projekt Kraków Nową Hutą Przyszłości) czy (iii) państwowa fabryka cyber nauczycieli (jeszcze nieco mniej słynny projekt Małopolska Chmura Edukacyjna).

Myślę, że faktycznymi celami jest zaledwie zarabianie pieniędzy.

Ale skutkami jest nie tylko nakładanie na nasze dzieci, wnuki i prawnuki obowiązków spłacenia pożyczek za zbędne wydatki. Jeszcze poważniejszym skutkiem jest opaźnianie wprowadzania koniecznych zmian. Bez zidentyfikowania i przyjęcia nowych paradygmatów uczenia, leczenia i samorządności, rzeczywistość owocuje różnymi podróbkami. 

Dlatego z zainteresowaniem przyglądam się rozkwitowi różnych całościowych propozycji dla nowej infrastruktury: Smart City, Centra Obywatelskie czy OSOM. .

Więcej o każdym z nich napiszę w Wesołe Święta:)